Küpeşte

Küpeşte Nedir?

Küpeşte nedir sorusunun cevabı gemicilik ve mimarlıkta ayrı ayrı ele alınmalıdır. Her iki sektörde de fazlaca kullanılan küpeşte kavramı, gemicilikte güverteden yukarıda kalan kısımları ifade eder.

Bir sandal ya da transatlantikte iskele ve sancaktaki üst yüzey küpeşte olarak adlandırılır ve yelkenciler bu yüzeye oturarak ya da trapez pozisyonu alarak teknelerinin seyir halinde dengesini kontrol ederler.

Mimarlık ve yapı dekorasyon alanındaysa küpeşte teras ve merdivenlerde güvenliği sağlamak amacıyla kullanılır.

Bir tutunma elemanı olan küpeşteler merdivenlerin ilk basamaklarından başlayarak son basamaklarına kadar uzanırlar. Böylece merdivenden çıkarken kolaylık sağlarlar.

Küpeşte NedirKüpeştelerin son yıllarda kullanım alanı oldukça genişlemiştir. Merdivenlerde, balkonlarda, teraslarda ve yapıların daha başka bölümlerinde emniyeti ve hoş görünümü sağlamak için küpeşte kullanılmaktadır.

Çoğu kez “korkuluk” olarak da adlandırılmakta, güvenlik ihtiyacının olduğu her yerde tercih edilmektedirler.

Küpeşte bulunduğu ortamda zarafet sağlamaya, şıklık kazandırmaya da yardımcı olur. Fakat tasarımda her şeyden önce insan eline uygunluk temel alınır. Kolay tutulabilmesi gereken küpeşteler aynı zamanda sağlam olmalıdır.

Hem materyal olarak hem de uygulama olarak sağlam olan küpeşteler güvenlik seviyesini en üst noktaya taşıdığı gibi sağlam olmayan küpeşteler insanlarda yanılsamaya neden olarak güvenlik riski doğurabilir.

Bu nedenle küpeştede basamak genişliği, merdiven büyüklüğü, duvar mesafesi gibi niteliklere dikkat etmeli, her detayı kolay inilip çıkılmaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmalıdır.

Küpeşte Modelleri Nelerdir?

Küpeşte modelleri nelerdir sorusu küpeşte ihtiyacı olanlarca fazlaca sorulmaktadır. Küpeşte modelleri tasarıma ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir.

Küpeşte Modelleri NelerdirBinaların, konutların, iş merkezlerinin ve diğer bütün alanların güvenliğini sağlamak ve dış görünümüne güzellik kazandırmak için tercih edilen küpeşte modelleri genel olarak şunlardır:

 • Alüminyum küpeşte,
 • Ahşap küpeşte,
 • Parapet üstü küpeşte,
 • Plaksi küpeşte,
 • Alüminyum kare küpeşte,
 • Ahşap görünümlü küpeşte,
 • Paslanmaz küpeşte,
 • Dikmeli camlı küpeşte,
 • Şeritli merdiven küpeşte vd.

Aslında küpeşte modelleri en temelde iki malzemeden üretilmektedir. Bunlar alüminyum ve ahşaptır. Alüminyum ve ahşap materyaller çok farklı şekillerde tasarlanmakta, kare, oval, yuvarlak ya da simetrik tasarımlar kullanılabilmektedir.

Ahşap Küpeşte Modelleri Cam gibi çeşitli malzemelerle entegre şekilde üretilebilen küpeşteler merdiven ya da balkon gibi alanların özelliklerine, kullanıcıların tercihlerine göre şekillendirilebilmektedir.

Hatta hem alüminyum küpeşteler hem de ahşap küpeşteler çok farklı renklerde boyanabilmektedir. Bu sayede mekanlarınızda nasıl bir dekorasyon istiyorsanız o detaylarda modellere sahip olma fırsatı sizlere sunulmaktadır.

Küpeşte modellerinde en önemli detaylı kullanım amacını karşılamasıdır. Bu amaç da her şeyden önce güvenliktir. Bu nedenle kullanım yoğunluğu göz önünde bulundurulmalı, materyal kalitesi, kalınlığı, tokluğu ona göre seçilmelidir.

Güvenlik seviyesinin yüksek olması gereken alanlardaki küpeşte modellerinin daha sık, daha dolu, farklı materyallerle destekli şekilde monte edilmesi gerekmektedir.

Firmamız çeyrek asırdan uzun süredir sektörün en estetik ve en güvenli küpeştelerini tasarlayıp üretmeyi başarmakta, çağdaş uygulamalarla her zaman fark yaratmayı başarmaktadır.

Alüminyum Küpeşte

Alüminyum küpeşte on yıllardır en çok tercih edilen küpeşte türü olup son yıllarda çok daha fazla tercih edilir olmuştur.

Alüminyum KüpeşteBunda en temel etken alüminyum malzemenin üstün özellikleridir. Alüminyum sağlamlığı yüksek bir metal olup aynı zamanda oldukça estetik sonuçlar alınabilmektedir.

Parlak ya da mat tasarımlara imkân verdiği için alüminyum küpeşte dekorasyonları da çeşitli şekillerde yapılabilmektedir.

Diğer küpeşte modellerine nazaran alüminyum küpeştelerin en temel farkı demontaj olmalarıdır. Profiller parça parça üretilmekte, daha sonra vidalar yardımıyla birbirine tutturularak küpeşte oluşturulmaktadır.

Alüminyum KüpeşteAlüminyum küpeşte modelleri merdivenlerde, balkonlarda, asma katlarda, bina girişlerinde, bahçelerde, teraslarda, havuz kenarlarında ve daha başka alanlarda kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Alüminyum küpeşteler birçok avantajı bir arada sunar. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Alüminyum küpeşte balkon, merdiven, havuz, teras kenarlarında kullanılarak görsel, estetik ve uzun ömürlü sonuçlar sağlayarak yapılarınızın değerini arttırır.
 • Alüminyum küpeştelerin malzemesi temizlik hariç herhangi bir bakım gerektirmez. Temizlikleri de oldukça kolaydır. Yıllarca sorunsuz kullanım imkânı sağlar. Bu nedenle günümüzde en modern yapıların dahi vazgeçilmezi olmuştur.
 • Alüminyum küpeşte sağla olduğu kadar hafiftir. Bu sayede yapılarda ek ağırlığa neden olmaz.
 • Alüminyum küpeşte paslanma yapmaz ve korozyona karşı son derece dayanıklıdır.
 • Alüminyum küpeşte geniş bir uygulama çeşitliliği sağlar. Her yapının atmosferine ve kişisel tercihe uygun çözümler geliştirilebilir.
 • Alüminyum küpeşte yapıların hem içinde hem dışında başarıyla kullanılabilir.
 • Alüminyum küpeşte geri dönüşüm özelliğine sahiptir. Bu yönüyle doğa dostu bir ürün niteliği taşır.

Ahşap Küpeşte

Ahşap küpeşte alüminyum küpeşteden çok daha eski bir küpeşte modelidir. Ahşap küpeşte modellerinin en temel özelliği ahşabın doğallığına ve şıklığa sahip olmasıdır.

Ahşap Merdiven KüpeşteAhşap doğadaki en özel materyallerden birisi olup ağaç türüne göre ahşabın özellikleri, renkleri, görünümü çeşitlilik göstermektedir.

Hatta kokusu, dokusu dahi farklılık sağlamakta, kimi zaman tamamen doğal haliyle bırakılarak kendi organik zarafetinden istifade edilmektedir.

Ahşap küpeşte son derece sağlıklıdır. Ahşabın doğallığından dolayı bulunduğu ortamda herhangi bir olumsuz etkiye sahip olmadığı gibi ortamın enerjisini de temizlemektedir.

Fakat burada en önemli detay ahşap küpeştede hangi ağaç türünün kullanılacağıdır. Çünkü her ağaç türünün özellikleri, kullanım ömrü, bakım gereksinimleri farklıdır.

Ahşap Merdiven KüpeşteAhşap küpeşte tasarımında farklı materyallerle destekleme yapılsa da en ideali ahşap küpeşteleri iç mekanlarda ya da su almayacak alanlarda kullanmaktır.

Çünkü su ile temas etmesi halinde ahşap şekil değiştirebilir ve yıpranabilir. Fakat kuru ortamda kaldığı sürece uzun yıllar başarıyla kullanılmaya devam edilebilir. Bu noktada ahşap küpeştenin başlıca avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Ahşap küpeşte merdivenlerde, teraslarda, balkonlarda kullanılarak estetik ve uzun ömürlü sonuçlar sağlar. Yapılarınıza daha doğal bir dekorasyon kazandırır.
 • Kaliteli ahşap küpeştelerin bakım gereksinimleri az olup yıllar içinde yenilenerek farklı tarzlar oluşturulabilir.
 • Paslanma gibi bir riskleri olmamakla birlikte suya ve neme maruz kalmamalıdır.
 • Hem iç hem dış mekanlarda kullanılabilseler de kullanıldıkları alanda suya maruz kalmamalarına dikkat edilmelidir.
 • Tamamen doğal olduğu için doğa dostu dekorasyon ürünleridir.

Küpeşte Modelleri

Küpeşte modelleri arasında seçim yaparken öncelikle kullanım alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanım alanının çevresel şartları, kullanım yoğunluğu, risk durumları gibi hususlar düşünüldüğünde daha sağlıklı bir seçim yapılabilir.

Küpeşte tasarımında küpeştelerin evlerin veya yapıların birer parçası olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle tasarımda birtakım noktalara dikkat edilmelidir.

İlk olarak küpeşte modellerinin kesinlikle insan eline uygun olması gerekir. Sivri kenarları bulunmamalıdır. Kir tutmaz özellikte olmalıdır.

Küpeşte ModelleriBu nedenle doğru küpeşte tasarımında aşındırıcı veya keskin maddelere yer verilmez. Eğer küpeştede cam kullanılacaksa ya da cam küpeşte tercih edilecekse cam ayarının kullanıma uygunluğu en iyi şekilde ayarlanmalıdır. Her zaman en önemli detayın insan sağlığı ve güvenliği olduğu unutulmamalıdır.

Merdiven küpeşteleri özelinde düşündüğümüzde küpeşte ile duvar arasındaki mesafe iyi ayarlanmalıdır. Merdivenlerin başlangıcından bitimine kadar küpeşte sürekliliğini korumalıdır.

Yatay ve eğimli kısımları paralel olmalıdır.

Özellikle bir merdivenin her iki kenarında küpeşte kullanılacaksa iki kenar ölçülerinin aynı olmasına dikkat edilmelidir.

Küpeşte ModelleriAhşap, alüminyum veya başka materyallerden üretilen küpeşte modellerinde sivri kenarlar olmamalı, hiçbir aydınlığı olmadığı ortamda dahi kişiler küpeşteyi tereddütsüz kullanabilmelidir.

Küpeşte modelleri kir tutmamalıdır. Eğer kir tutan tasarımlarda küpeşteler kullanılırsa balkonlar, teraslar sürekli kirlenir ve buraları sık sık temizleme gereksinimi ortaya çıkar. Biriken kirler sadece estetik açıdan değil, materyal açısından da sorun oluşturabilir. Bütün bunlar yanında küpeşte yapının mimarisine uyumlu olmalıdır.

Küpeşte Fiyatları

Küpeşte fiyatları yapılarında küpeşte ihtiyacı olanların en fazla merak ettiği konulardan birisidir. Küpeşte fiyatları çeşitli etkenlere göre değişmekte olup malzeme ve tasarım fiyatlarda en temel belirleyicilerdendir.

Ayrıca ahşap, alüminyum, paslanmaz krom ya da cam gibi malzemeler de fiyatların değişmesine neden olmaktadır.

Küpeşte modelleri projeye özel geliştirilir. Merdivenin, balkonun, terasın, havuzun ya da her nerede kullanılacaksa oranın boyutu, merdivenlerin basamak sayıları gibi etkenler fiyatlarda belirleyici olmaktadır.

Alüminyum küpeştelerde tasarımlar oldukça farklı olabilmektedir. Günümüz modern teknolojileriyle çok farklı şekiller tercih edilebilmekte, her modelin işçiliği ve malzeme miktarı değişebilmektedir.

Bu nedenle de tercih edilen alüminyum küpeşte modeli ve tasarımı fiyatlarda rol oynamaktadır.

Ahşap küpeşte modelleri sanatsal tasarımların çok daha ön plana çıktığı ürünlerdir. Ahşap sayısız şekle girebilmekte, işlemelerle her bir proje eşsiz sanat eserlerine dönüştürülebilmektedir.

Yine ahşap küpeştelerde farklı ağaçlar kullanılabilmekte, ahşabın kalitesi arttıkça fiyat da artmaktadır.

Firma olarak her zaman en kaliteli, ek kullanışlı ve en estetik küpeşte modellerini en uygun fiyatlarla kullanıma sunuyoruz. Dilerseniz iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir